Čo je black Hat SEO?

Black Hat SEO je označenie súboru prehliadačmi zakázaných praktík a činností, ktoré manipulujú s výsledkami vyhľadávania.  Slúžia na zvyšovanie organickej návštevnosti ( napr. z webového prehliadača google) prípadne zvyšovania ranku webstránky.  Samotný termín ,,Black Hat,, originálne pochádza z westernových filmov. V tých boli z dôvodu jednoduchšej identifikácie rozlišovaní kladní hrdinovia, (White Hats – Biele klobúky) a záporní (Black Hats – Čierne klobúky). V prípade black hat SEO úlohu šerifa preberajú prehliadače. Akonáhle automatizované roboty odhalia podvod ( prípadne webstránku niekto nahlási a report sa potvrdí), hrozí webu mnoho nepríjemných až likvidačných následkov. V online svete to však nieje tak jednoduché ako vo westernoch – Nikto tu klobúky nenosí :) . A aj keď si “nasadíte“ ten čierny klobúk, dlho o vás nikto nemusí vedieť.  O tom však nižšie.

Pre začiatok je treba si uvedomiť , že implementáciou hociktorej z praktík a techník klasifikovanej pod hlavičkou Black Hat SEO môžete dostať vašu webstránku do listu ,,banned websites,, z webových prehliadačov. ( To znamená, že vaša webstránka sa viac nebude zobrazovať vo vyhľadávaní – Vo vyhľadávačoch sa ale zobrazovať chcete, pretože sú bezkonkurenčne najväčším zdrojom návštevnosti na webových stránok.) Pochopenie praktík Black Hat SEO je dôležité, hlavne z dôvodov správneho pochopenia pozitívnych a legálnych SEO praktík a postupov, ktoré webové prehliadače naopak vnímajú ako veľmi pozitívne dlhodobo.

Čo všetko patrí pod Black Hat SEO praktiky?

Black Hat SEO praktiky sú webovými prehliadačmi definované ako neschválené praktiky, ktoré však napriek tomu môžu určitý čas fungovať a zvýšiť vám page rank či priniesť vám návštevnosť cez zobrazenie vo výsledkoch vyhľadávania (SERP). Tieto praktiky porušujú všeobecné podmienky webových vyhľadávačov a ich používanie môže viesť až k vylúčeniu vašej webstránky z výsledkov zobrazenia vo vyhľadávaní aj zo zobrazení  affiliate partnerských stránok. Zoznam Black Hat SEO taktík, postupov a stratégií  je verejne prístupný a odsúdený aj na webstránkach Google pokynov pre webmasterov.

Ako rozpoznať, či nepoužívam Black Hat SEO praktiku na svojom webe?

Vaším prvotným testom respektíve lakmusovým papierikom na Black Hat SEO by malo byť zodpovedanie pár jednoduchých ale zásadných otázok. Ak je odpoveď iba v jednej  záporná, je veľmi pravdepodobné, že sa neumýselne (alebo úmyselne) dopúšťate porušenia pravidiel webových prehliadačov.

3. Otázky na jednoduché odhalenie použitia Black Hat SEO praktík na vlastnej webstránke znejú:

  1. Je obsah, ktorý zverejňujem na svojej webstránke prínosný pre užívateľa webového prehliadača, alebo konkrétny obsah zverejňujem len pre vyhľadávač?
  2. Je môj obsah webu originálny, alebo sa jedná len o tzv. copy/paste duplikát?
  3. Snažím sa dosiahnuť vyššiu návštevnosť webu pomocou nižšie uvedených praktík?

Tak ako ste odpovedali? Robíte si medvediu službu? :) V prípade, že sa chcete polepšiť, napraviť škody, prípadne len predísť začiatočníckym chybám a zároveň penalizáciám zo strany Google-u, môžete nás kontaktovať a bude sa vám venovať náš SEO konzultant – radi vám pomôžeme.

Black Hat SEO postupy, taktiky a stratégie

Nasledujúce taktiky boli označené ako taktiky Black Hat SEO marketingu a nemali by byť vykonávané v prípade, že chcete aby váš web bol zobrazovaný na popredných priečkach v Google vyhľadávaní či ďalších webových vyhľadávačoch. Vyvarovaním sa nižšie uvedených praktík plníte pokyny pre zaistenie základnej kvality obsahu vašej webstránky.

Ako nahlásiť zistenú Black Hat SEO aktivitu?

  1. V prípade, že bola vaša alebo cudzia stránka neoprávnene nahlásená konkurenciou (Copyright a iné právne či obchodné dôvody), napadnutá vírusom, malwareom či sú na ňu aplikované postupy negatívneho SEO môžete mať záujem reportovať nepravosť podľa návodu na stránkach webspam report cez Google Webmaster Tools. Tento nástroj používajte s rozvahou. Nezabúdajte, že falošné reportovanie môže byť tiež pokladané za Black Hat SEO.
  2. Ak bola vaša webstránka označená ako škodlivá z regulérnych dôvodov (Obsahuje Malware, virus, škodlivý hack-nemuseli ste ho tam vložiť vy) a bola označená ako škodlivá môžete takýto report zvrátiť. V prvom rade ale treba skontrolovať, či naozaj stránka neobsahuje prípadné škodlivé súčasti a odstrániť ich. Následne môžete požiadať o opakovanú kontrolu vašej webstránky.
  3. Ak sa stala vaša webstránka obeťou negatívnej SEO kampane ( škodlivé spätné odkazy, ktoré majú za účel znížiť rank vašej webstránky) postup ako ich vyhľadať a následne vymazať nájdete TU.

V prípade, že si neviete dať rady, kontaktujte nás telefonicky alebo cez kontaktný formulár.

 

Vyhýbajte sa Black Hat SEO postupom

Ako ste sa mohli vyššie dočítať, Black Hat SEO dokáže vašu webstránku dostať úplne mimo výsledky vyhľadávania vyhľadávacích enginov.  Z tohto dôvodu neodporúčame Black hat SEO praktiky žiadnemu z našich klientov, hoci využitie týchto postupoch môže mať za efekt zvýšenie organickej návštevnosti vašej webstránky. Otázka je dokedy? Internetové vyhľadávacie enginy sa rok čo rok vyvíjajú a sú neustále komplexnejšie a viac sofistikované. S týmto vývojom postupne prichádzajú novšie alternatívy kontroly obsahu vašich webových stránok. Následky na biznis závislý na webovej prezentácii potom môžu byť likvidačné.

Chcete optimalizovať vašu webstránku a jej obsah, výhnuť sa Black Hat SEO a dosiahnuť tak vyššie pozície vo výsledkoch vyhľadávania legálne?

Kontaktujte nás telefonicky alebo cez kontaktný formulár